O mniedate2021-06-11 13:00:27authoradminpreviews4147

Andrzej Żukowski - programista Nazywam się Andrzej Żukowski. Jestem programistą. Programowałem w różnych językach, począwszy od Fortrana, aż po Pythona. Najbardziej przypadły mi do gustu: C/C++, Java, PHP oraz JavaScript.

Obecnie w pracy zawodowej używam C++, PHP oraz JavaScript, a jakiś czas temu także Pythona - tu skorzystałem z platformy Google App Engine, na której postawiłem stronkę: Django CMS. Następnie zabrałem się za tworzenie apek webowych w Javie Enterprise na serwletach - w ramach nauki napisałem prosty serwis blogowy - Java Servlets CMS. Język bardzo elegancki, uporządkowany, wymagający dyscypliny. Coś pięknego! W ostatnim okresie zająłem się pisaniem aplikacji typu Single Page Application przy użyciu frameworka AngularJS. W efekcie powstał całkiem fajny projekt: Angular CMS. Zainteresowała mnie też technologia użycia JavaScriptu na serwerach. Aby ją bliżej poznać, zrobiłem projekt aplikacji MEAN Stack Auth. Aplikacja została wdrożona na platformie Heroku, natomiast baza danych aplikacji znajduje się na platformie mLab. Platforma Heroku bardzo mi się spodobała, głównie ze względu na prostotę wdrażania aplikacji, w związku z czym postanowiłem uruchomić na niej swój starszy projekt oparty na technologii Java Servlets - Java Servlets Blog.

Moją pasją jest pisanie programów desktopowych oraz aplikacji webowych. Programy desktopowe to z reguły aplikacje bazodanowe oraz programy narzędziowe i użytkowe, ułatwiające mi codzienną pracę. Natomiast aplikacje webowe to proste systemy CMS, mające obsługę kont użytkowników, praw dostępu i zarządzanie innymi zasobami serwisu, np. galerią zdjęć, konfiguracją, no i przede wszystkim prezentowaną treścią. Moje CMS-y są napisane przy użyciu technologii: HTML5, CSS, PHP, MySQL, JavaScript, jQuery, AJAX, JSON, Java Servlets / JSP oraz AngularJS. Ostatnio chciałem spróbować swoich sił z frameworkiem Angular. Stworzyłem aplikację do raportowania, której frontend został oparty na Angularze, a backend składał się z API w postaci skryptów PHP oraz bazy danych MySQL. Raporty wzbogaciłem statystykami w postaci wykresów zrobionych przy użyciu Angular Charts.

Tworzone przeze mnie strony charakteryzują się prostotą, w myśl przyświecającej mi zasady: "dążyć do prostoty". Nie lubię przeładowania grafikami, nienawidzę reklam, które tępię w każdy możliwy sposób (na moich stronach nie znajdziecie ani jednej reklamy). Staram się dobierać stonowane kolory oraz przyjemną czcionkę - strona ma "koić wzrok", nie drażnić. To na razie tyle.